Regulamin bezpieczeństwa i porządku obowiązujący w obiekcie sądowym przy ul. Marszałkowskiej 82 w Warszawie
§ 1
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, pełniąc funkcję trwałego zarządcy obiektu przy ul. Marszałkowskiej 82 w Warszawie (zwanego dalej: obiektem sądowym), w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w obiekcie korzysta z usług podmiotu zewnętrznego świadczącego usługi ochrony w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o ochronie osób i mienia (tekst jednolity Dz.U. z 2020 r., poz. 838).
- Czynności wspomagające w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku wykonują również, w zakresie powierzonych czynności oraz w granicach określonych w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity Dz.U. z 2020 r.. poz. 360 z późn.zm.) funkcjonariusze Policji.
- Pracownicy służby ochrony i/lub funkcjonariusze Policji, osobiście oraz przy wykorzystaniu dostępnych systemów, monitorują na bieżąco sytuację w obiekcie sądowym oraz na terenie przyległym i podejmują działania w celu realizacji postanowień niniejszego Regulaminu (zwanego dalej: Regulaminem).
- Obiekt przy ul. Marszałkowskiej 82 w Warszawie jest monitorowany, w szczególności monitorowane są ciągi komunikacyjne oraz klatki schodowe. Zasady funkcjonowania monitoringu wizyjnego określono w odrębnych procedurach.
§ 2
- Z obiektu sądowego korzysta się w godzinach urzędowania Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie oraz Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawie w Warszawie (zwanych dalej sądami).
- Poza godzinami urzędowania sądów oraz w dni wolne od pracy w obiekcie sądowym mogą przebywać wyłącznie osoby wykonujące czynności służbowe, a także w związku z przebiegiem postępowań sądowych uczestnicy tych czynności, w szczególności strony, ich pełnomocnicy, funkcjonariusze Policji, świadkowie, publiczność trwających posiedzeń jawnych - do czasu zakończenia tych czynności.
- W pozostałych przypadkach poza godzinami urzędowania sądów oraz w dni wolne od pracy na terenie obiektu sądowego przebywać mogą wyłącznie osoby posiadające zgodę prezesa lub dyrektora właściwego sądu.
§ 3
- Osoby wchodzące do obiektu sądowego zobowiązane są do poddania się kontroli przeprowadzanej przez służbę ochrony obiektu. Kontrola polega na przejściu przez bramkę elektromagnetyczną służącą do wykrywania metali i/lub sprawdzeniu przy pomocy ręcznego wykrywacza metali.
- Bagaż podręczny, w tym: torby, teczki, plecaki oraz inne przedmioty osobiste wnoszone przez osoby wchodzące do obiektu podlegają kontroli przy użyciu urządzenia rentgenowskiego służącego do prześwietlania bagażu po ich umieszczeniu w pojemniku.
- Płyny wnoszone na teren obiektu sądowego podlegają kontroli ręcznym detektorem płynów.
- Dopuszcza się możliwość wykorzystania innych form kontroli, określonych w drodze odrębnego zarządzenia prezesa lub dyrektora Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawy, po uzgodnieniu z Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, a także w przypadku niedostępności urządzeń, o których mowa w § 3 pkt 1 i 3 zmianę organizacji posterunków.
§ 4
- W razie odmowy poddania się kontroli, o której mowa w § 3 Regulaminu pracownik ochrony odmawia tej osobie wstępu do obiektu.
- W przypadku kwestionowania faktu odmowy wejścia do budynku, jak również w każdym innym przypadku podejmowania działań naruszających zasady współżycia społecznego i zakłócania porządku publicznego w obiekcie sądowym pracownik ochrony wzywa funkcjonariuszy Policji celem podjęcia czynności, zgodnie z postanowieniami niniejszego Regulaminu.
§ 5
- Z obowiązku poddania się czynnościom sprawdzającym, o których mowa w §3 Regulaminu zwolnione są osoby pełniące najwyższe funkcje państwowe, a także: osoby posiadające immunitet, pracownicy resortu sprawiedliwości, organów ścigania, służb specjalnych i ochrony rządu, osoby wykonujące zadania Prokuratorii Generalnej oraz wszyscy sędziowie, asesorzy, referendarze sądowi, ławnicy, komornicy sądowi, biegli sądowi, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, rzecznicy patentowi oraz notariusze podczas korzystania z wejść służbowych – po okazaniu ważnej legitymacji służbowej lub innego dokumentu uprawniającego do przebywania na terenie sądu w związku z wykonywaniem czynności służbowych, bez wcześniejszego wezwania.
- Prezes właściwego sądu w wyjątkowych okolicznościach może zwolnić z obowiązku poddania się czynnościom sprawdzającym, o których mowa w § 3 Regulaminu również inne osoby, niewymienione w pkt 1.
- Prezes właściwego sądu, w drodze zarządzenia, może zawiesić czasowo lub na stałe korzystanie z przywileju, o którym mowa w pkt 1.
§ 6
- Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego mają zakaz wstępu na teren obiektu sądowego.
- W przypadku podejrzenia, iż osoba wchodząca lub przebywająca na terenie obiektu sądowego znajduje się pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego, służby ochrony obiektu mają obowiązek wezwać Policję. Funkcjonariusze Policji zobowiązani są do przeprowadzenia stosownego badania przy użyciu analizatora wydechu lub testera.
- W przypadku wątpliwości odnośnie stanu trzeźwości osoby zamierzającej wejść do obiektu sądowego służby ochrony obiektu mają obowiązek wezwać Policję, która wykonuje badanie przy użyciu analizatora wydechu lub testera.
§ 7
- Zabrania się wnoszenia na teren obiektu sądowego broni, amunicji, materiałów wybuchowych, miotaczy gazu, noży, paralizatorów elektrycznych, materiałów żrących lub łatwopalnych, narkotyków, alkoholu oraz innych przedmiotów lub płynów, które według oceny służby ochrony i/lub funkcjonariuszy Policji, mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia osób przebywających na terenie obiektu lub zostaną uznane za zbędne w postępowaniu przed sądem.
- Przedmioty i narzędzia uznane przez służbę ochrony i/lub funkcjonariuszy Policji za niebezpieczne lub zbędne (wyjątki opisano w § 8 pkt 2 Regulaminu) służba ochrony ma obowiązek przejąć w depozyt z zachowaniem ustalonych procedur, o których mowa w § 8 Regulaminu, i przechowywać do czasu opuszczenia obiektu przez osobę deponującą.
- Pracownik ochrony wzywa osobę posiadającą broń, materiały wybuchowe lub inne środki niebezpieczne niepodlegające zdeponowaniu na zasadach, o których mowa w § 8 Regulaminu, do natychmiastowego opuszczenia obiektu sądowego.
- W razie odmowy opuszczenia obiektu, w sytuacji o której mowa w pkt 3, pracownik ochrony stosuje, w granicach ustawy, środki przymusu bezpośredniego (art. 36 ust. 1 pkt 4-5 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o ochronie osób i mienia) lub – w razie potrzeby – wzywa Policję celem podjęcia działań w granicach przewidzianych w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
- Przedmioty o dużych gabarytach lub mogące stanowić utrudnienie w poruszaniu się innych osób po terenie obiektu sądowego przekazuje się do szatni.
- Broń palną w obiekcie sądowym mogą posiadać jedynie funkcjonariusze Policji i innych służb państwa, wykonujący zadania służbowe.
§ 8
- Pracownik ochrony przyjmuje w depozyt, za pokwitowaniem, przedmioty niebezpieczne wydawane dobrowolnie przez osobę deponującą.
- Do depozytu nie mogą być przyjmowane: broń, materiały wybuchowe oraz inne uznane przez służbę ochrony i/lub funkcjonariusza Policji za niebezpieczne.
- Pracownik ochrony przyjmuje nadto w depozyt, na podstawie zarządzenia przewodniczącego składu orzekającego, przedmioty będące w posiadaniu uczestników postępowania sądowego.
- W razie odmowy oddania do depozytu przedmiotu uznanego za niebezpieczny, pracownik służby ochrony wzywa osobę posiadającą ten przedmiot do natychmiastowego opuszczenia obiektu sądowego, a w razie odmowy opuszczenia obiektu wzywa funkcjonariuszy Policji.
- Przedmioty pozostawione w obiekcie sądowym bez nadzoru deponowane są w pomieszczeniu ochrony. Części garderoby pozostawione w obiekcie sądowym bez nadzoru pozostawiane są w szatni sądowej.
§ 9
- Ekipy telewizyjne i filmowe oraz dziennikarze i fotoreporterzy, wchodzą do obiektu w godzinach urzędowania sądów po poddaniu się kontroli, o której mowa w § 3 Regulaminu.
- Decyzja w sprawie zezwolenia na dokonywanie utrwalenia obrazu i/lub dźwięku z przebiegu posiedzenia należy do składu orzekającego, który może określić warunki uzależniające wydanie zgody. W przypadku braku zgody na dokonywanie rejestracji obrazu i/lub dźwięku przewodniczący składu orzekającego może zarządzić zakaz wnoszenia na salę rozpraw wszelkich urządzeń posiadających funkcję rejestracji obrazu i/lub dźwięku i pozostawienie ich w depozycie.
- Przedstawiciele mediów oraz publiczność przed wejściem na salę rozpraw mogą zostać poddani ponownej kontroli przez służby ochrony i/lub funkcjonariuszy Policji.
- W razie odmowy poddania się kontroli, o której mowa w pkt 3 informuje się przewodniczącego składu orzekającego, który podejmuje dalsze decyzje.
- Prezes właściwego sądu może zarządzić wydanie imiennych kart wstępu na salę rozpraw w odniesieniu do konkretnej sprawy i terminu jej rozpatrzenia.
§ 10
Na wniosek przewodniczącego składu orzekającego prezes właściwego sądu wyznacza strefę szczególnie chronioną, do której dostęp mają jedynie sędziowie, asesorzy, pracownicy sądu, pracownicy ochrony, funkcjonariusze organów ścigania i innych organów państwa oraz osoby uprawnione do wzięcia udziału w posiedzeniu sądowym.
§ 11
W celu zorganizowania odpowiedniego ruchu osobowego i zapewnienia bezpieczeństwa w ciągach komunikacyjnych na terenie obiektu sądowego zorganizowane grupy - w tym wycieczki szkolne - mogą wejść do obiektu sądowego po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty z przewodniczącym właściwego wydziału oraz uzyskaniu zgody prezesa właściwego sądu.
§ 12
Osoby zatrudnione w firmach prowadzących prace porządkowe i remontowe na terenie obiektu sądowego winny zostać przez wykonawcę usługi zaopatrzone w identyfikatory zawierające dane umożliwiające identyfikację firmy i pracownika.
§ 13
Zabrania się prowadzenia w obiekcie sądowym działalności handlowej, akwizycyjnej, akcji agitacyjnych i demonstracyjnych bez zgody prezesa lub dyrektora właściwego sądu.
§ 14
Zabrania się wprowadzania do obiektu sądowego zwierząt, za wyjątkiem psa przewodnika, z pomocy którego korzysta osoba niewidoma.
§ 15
Na terenie obiektu sądowego obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu oraz papierosów elektronicznych.