„Przyjazny pokój przesłuchań” to pomieszczenie przeznaczone i specjalnie przystosowane do prowadzenia przesłuchań określonych w artykule 185 kodeksu postępowania karnego. Pomieszczenie umożliwia przeprowadzenie przesłuchania w warunkach przyjaznych osobie przesłuchiwanej (dziecka lub innej osoby pokrzywdzonej występujące w roli świadka), zapewniających jej możliwie największy komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Na potrzeby takich przesłuchań w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie wyodrębniono pomieszczenia: pokój przesłuchań wraz z poczekalnią oraz pomieszczenie techniczne.
Pokój przesłuchań oraz przylegająca doń poczekalnia są pomieszczeniami wyposażonymi w meble dostosowane zarówno do potrzeb osób dorosłych jak i dzieci. W pokoju dostępne są papier oraz kredki a także zabawki umożliwiające małoletniemu spędzenie czasu oczekując na rozpoczęcie czynności sądu. Do pomieszczenia nie mają dostępu osoby postronne. Podczas czynności w pokoju wraz ze świadkiem znajdują się sędzia i biegły psycholog.
Pozostałe osoby biorące udział w czynności to jest: protokolant, prokurator oraz jeżeli został wyznaczony obrońca oskarżonego lub podejrzanego i/lub pełnomocnik pokrzywdzonego są w pokoju technicznym, który jest umiejscowiony w innej części budynku. Osoby przebywające w pomieszczeniu technicznym mają możliwość śledzenia przebiegu przesłuchania a także zadawania pytań. Przebieg przesłuchania jest nagrywany, rejestracja obejmuje obraz i dźwięk.
Widok z przedpokoju na pokój przesłuchań oraz poczekalnię.
Poczekalnia
Pokój przesłuchań widok z perspektywy wejścia do pokoju
Zdjęcie detalu stanowiącego element wyposażenia. Widok z kanapy w pokoju przesłuchań na przeciwległą ścianę.
Pokój przesłuchań, widok od strony okna.