W budynku mieszczą się dwa sądy: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia do którego wejście znajduje się od strony ulicy Żurawiej oraz Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy, do którego wejście znajduje się od strony ulicy Marszałkowskiej. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia rozpoznaje sprawy z dzielnicy Śródmieście, Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy rozpoznaje sprawy z dzielnic Ochota, Ursus, Włochy.
Wejście do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie usytuowane jest od prawej strony ulicy Żurawiej (stojąc tyłem do ulicy Marszałkowskiej). Znajduje się na podwyższeniu względem chodnika i otoczone jest murkiem. Idąc ulicą Żurawią od ulicy Marszałkowskiej należy trzymać się fasady budynku. Do wejścia prowadzi pochylnia. Wejście znajduje się po prawej stronie na wysokości dwóch kroków od zakończenia biegu pochylni. Idąc ulicą Żurawią od ulicy Kruczej do wejścia prowadzą schodki usytuowane po lewej stronie. Po wejściu należy skręcić w prawo. Po około 4 metrach, wejście do budynku będzie po lewej stronie
Drzwi wejściowe nie są automatyczne, skrzydło otwiera się na zewnątrz i jest ciężkie.
W budynku działa system nawigacyjny Totupoint.
Budynek Sądu ma siedem pięter. Kształtem przypomina kwadratową podkowę. Połowę budynku zajmuje Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia a połowę Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy. Podział przebiega mniej więcej w połowie. W budynku poza piętrami pierwszym oraz piątym można przejść z jednego sądu do drugiego, przejścia nie są oznaczone. Piętra od pierwszego do piątego mają ten sam układ pomieszczeń Punktem początkowym na parterze jest wejście do sądu, punktem początkowym od antresoli do piątego piętra jest hol główny znacznikiem jest druga winda (położona dalej od wejścia do sądu) , tyłem do windy.
Informacja o rozmieszczeniu pomieszczeń dotyczy wybranych miejsc. Aby zachować przejrzysty opis, wybraliśmy te, które są przeznaczone dla interesantów. Są to punkty, w których możesz uzyskać pomoc, załatwić sprawę lub uczestniczyć w rozprawie. Do każdego z nich opisaliśmy drogę komunikacji. Miejsca te znajdują się na wszystkich siedmiu kondygnacjach.
Skorzystaj z windy jeśli chcesz dostać się do miejsc, które są na piętrach. Główny punkt orientacyjny stanowią plany tyflograficzne umieszczone na każdym piętrze w rejonie wind. Nad tablicami umieściliśmy znacznik Totupoint.
Wewnątrz budynku przy pomieszczeniach umieściliśmy tabliczki informacyjne. Znajdują się one zazwyczaj na drzwiach, powyżej klamki. Wyjątkiem jest szatnia, kasa sądu i biuro podawcze które są pomieszczeniami bez drzwi. Tabliczki są zamieszczone na parapetach przy okienku. Tabliczka informuje o funkcji pokoju oraz numerze. Wykonana jest w kontrastowym druku. Zawiera oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz znacznik NFC. Znacznik zaszyty jest w prawym górnym rogu tabliczki.
Po wejściu do sądu znajduje się przedsionek, a następnie znajdują się szklane, dwuskrzydłowe drzwi. Skrzydło po lewej stronie jest zwykle otwarte. W przedsionku umieściliśmy plan tyflograficzny z rozkładem pomieszczeń na parterze. Za drzwiami, po lewej stronie znajduje się punkt kontroli osób i mienia. Pracownicy ochrony poinformują co należy zrobić, aby przejść kontrolę. Od razu za punktem kontroli można skręcić w prawo, gdzie znajduje się szatnia.
Za punktem kontroli na wprost ciągnie się korytarz około 16 metrów. Po lewej stronie znajdują się okienka Biura Podawczego, po prawej okienko kasy sądu. Z korytarza wchodzi się do holu głównego stanowiącego główny punkt orientacyjny. Hol ma długość około 8 metrów oraz około 10 metrów szerokości Mniej więcej po środku znajdują się dwie kolumny usytuowane naprzeciwko siebie. W holu znajdują się dwie windy, obie po prawej stronie. Pierwsza winda znajduje się od razu po wejściu do holu. Następnie są, również po prawej stronie schody są wachlarzowe, zwężające się do wewnątrz. Schody są otwarte na hol. Za schodami również po prawej stronie znajduje się kolejna winda, przy której zamieściliśmy znacznik Totupoint.
Mijając hol, kierując się cały czas prosto od wejścia do sądu wchodzi się w korytarz około 41 metrów. Po prawej stronie znajduje się toaleta do której prowadzi wąski korytarz. Następnie znajduje się pomieszczenie Biura Obsługi Interesantów. Po lewej stronie znajdują się pomieszczenia służbowe, a następnie Czytelnia Akt. Na korytarzu po prawej ustawione są stoliki dla interesantów, zaś po lewej stronie ławki. Przejście na tym odcinku jest bardzo wąskie.
Kierując się dalej prosto za Czytelnią Akt znajdują się sale rozpraw po lewej stronie o numerach: P24, P22, P21, po prawej stronie o numerach: P36, P37 oraz pokój badań P38. Przy sali o numerze P 24 umieściliśmy znacznik Totupoint. Ławki dla oczekujących na wywołanie sprawy są po lewej stronie. Ostatnim pomieszczeniem, po prawej stronie jest toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
Korytarz prowadzi do holu na planie dużego prostokąta o wymiarach około 5 metrów szerokości i około 7 metrów długości. Dojdź do końca, skręć w prawo i idź dalej prosto. Po lewej stronie są wnęki okienne. Po prawej stronie znajduje się winda przeznaczona do użytku służbowego oraz dla osób korzystających z wózków. Obok windy znajdują się drzwi na klatkę schodową przeznaczoną do ewakuacji. Hol prowadzi do korytarza o długości około 21 metrów. Pierwsze pomieszczenie po prawej stronie to sala rozpraw o numerze P39, po lewej stronie znajdują się okna pod którymi ustawiliśmy ławki dla oczekujących na wywołanie sprawy. Dalej znajdują się pomieszczenia służbowe a następnie pomieszczenia należące do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy.
Punktem orientacyjnym jest plan tyflograficzny umieszczony w holu głównym. Hol ma kształt prostokąta o długości 8 metrów i szerokości 5 metrów. Po środku znajdują się dwa duże, prostokątne filary o długości około 2 metrów. Od strony ściany mają wnękę około czterdziestu cm głębokości.
Po obu stronach holu znajduje się winda, po środku schody wachlarzowe, na przeciw których, na postumencie przy ścianie znajduje się plan tyflograficzny. Z pierwszej windy należy kierować się około trzech kroków prosto a następnie skręcić w prawo. Plan będzie po lewej stronie. Ze schodów należy kierować się prosto na godzinę pierwszą. Z drugiej windy należy kierować się prosto, po około 3 krokach skręcić w lewo. Plan będzie przy ścianie, po prawej stronie.
W lewą stronę od planu ciągnie się korytarz o długości około 18 metrów. Pierwsze pomieszczenie, po prawej stronie zajmuje Sekretariat Kuratorskiej Służby Sądowej w sprawach karnych. Pozostałe pomieszczenia są pomieszczeniami służbowymi. W prawą stronę od planu ciągnie się korytarz długości około 41 metrów. Po obu stronach znajdują się pomieszczenia służbowe.
Korytarz prowadzi do holu na planie dużego prostokąta o wymiarach około 4,5 metra szerokości i około 8 metrów długości. Dojdź do końca, skręć w prawo i idź dalej prosto. Po lewej stronie są wnęki okienne. Po prawej stronie znajduje się winda przeznaczona do użytku służbowego oraz dla osób korzystających z wózków. Obok windy znajdują się drzwi na klatkę schodową przeznaczoną do ewakuacji. Hol prowadzi do korytarza o długości około 21 metrów. Po prawej stronie znajdują się pomieszczenia służbowe, po lewej stronie znajdują się okna pod którymi ustawiliśmy ławki dla interesantów. Ostatnim pomieszczeniem po prawej stronie jest pokój przesłuchań o numerze A37. Dalej znajdują się pomieszczenia służbowe a następnie pomieszczenia należące do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy.
Punktem orientacyjnym jest plan tyflograficzny umieszczony w holu głównym, orientacja przodem do planu. Hol ma kształt prostokąta o długości około 8 metrów i szerokości około 5 metrów. W holu znajdują się dwie kolumny.
Po obu stronach holu znajduje się winda, po środku schody wachlarzowe, na przeciw których, na postumencie przy ścianie znajduje się plan tyflograficzny. Z pierwszej windy należy kierować się około trzech kroków prosto a następnie skręcić w prawo. Plan będzie po lewej stronie. Ze schodów należy kierować się prosto na godzinę pierwszą. Z drugiej windy należy kierować się prosto, po około 3 krokach skręcić w lewo. Plan będzie przy ścianie, po prawej stronie.
W lewą stronę od planu ciągnie się korytarz o długości około 20 metrów. Znajdujące się tam pomieszczenia są pomieszczeniami służbowymi, poza pierwszym piętrem, gdzie mieści się Sekretariat Kuratorskiej Służby Sądowej w sprawach rodzinnych (pierwsze pomieszczenie, po prawej stronie). W prawą stronę od planu ciągnie się korytarz długości około 41 metrów. Po obu stronach znajdują się sale rozpraw. Korytarze mają szerokość około 2 metrów. Po prawej stronie są ustawione ławki dla oczekujących na rozprawę.
Korytarz prowadzi do holu na planie prostokąta. Dojdź do końca i skręć w prawo. Po prawej stronie znajduje się winda przeznaczona do użytku służbowego oraz dla osób korzystających z wózków. Obok windy znajdują się drzwi na klatkę schodową przeznaczoną do ewakuacji. Po lewej stronie znajdują się pomieszczenia służbowe a na piętrach drugim i trzecim również sale rozpraw. Hol przechodzi w korytarz o długości 21 metrów. Na piętrach drugim i trzecim w korytarzu znajdują się sale rozpraw, na piętrze czwartym i piątym znajdują się pomieszczenia służbowe. Dalej znajdują się pomieszczenia należące do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy. Na piętrze pierwszym i piątym nie ma możliwości przejścia do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy, na pozostałych piętrach można swobodnie przemieszczać się pomiędzy sądami.
Do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie prowadzi wejście od strony ulicy Żurawiej. Wejście do sądu znajduje się na podwyższeniu. Przed wejściem jest murek z piaskowca. Do wejścia prowadzi od prawej strony pochylnia względem budynku sądu. Wejście znajduje się po prawej stronie na wysokości dwóch kroków od zakończenia biegu pochylni. Do pochylni prowadzi szeroki chodnik od strony ulicy Marszałkowskiej. Dojść można również od lewej strony budynku pokonując schodki a następnie kierując się w prawo. Wejście do budynku będzie po lewej stronie.
Drzwi wejściowe nie są automatyczne, skrzydło otwiera się na zewnątrz i jest ciężkie.
Za drzwiami jest przedsionek, w którym po prawej stronie umieściliśmy plan tyflograficzny, za którym znajdują się szklane drzwi, lewe skrzydło jest zazwyczaj stale otwarte.
Po wejściu do sądu i przejściu kontroli, idź prosto około 16 metrów. Miniesz Biuro Podawcze i kasę sądu i dojdziesz do głównego holu. Po prawej stronie są dwie windy na przeciwległych końcach holu. Pierwsza winda, bliżej wejścia do sądu ma przycisk wzywający po lewej stronie. Druga winda, dalej wejścia do sądu ma przycisk wzywający po prawej stronie. Naciśnięcie jednego przycisku przywołuje obie windy. Panele sterujące, znajdują się wewnątrz kabin. Kabina pierwszej windy ma panel po lewej stronie, kabina drugiej windy ma panel po prawej stronie. Przyciski w panelu ustawione są w dwóch pionowych rzędach, posiadają podświetlenie, wypukły numer i oznaczone są alfabetem Braille’a. W kabinach jest system głośnomówiący informujący, na którym piętrze zatrzymuje się winda.
Kierując się prosto od wejścia do sądu po około 12 metrach po lewej stronie znajduje się okienko Biura Podawczego przyjmujące pisma do sądu. Dokładnie naprzeciwko po prawej stronie znajduje się Kasa Sądu.
Po wejściu do holu głównego od drugiej windy, idź prosto około 4 metry. Po twojej prawej stronie są przeszklone drzwi do biura obsługi interesantów i punktu krajowego rejestru karnego. Wewnątrz pomieszczenia, po prawej stronie jest 6 stanowisk obsługi klienta. Stanowiska wyposażone są w pętlę indukcyjną i tłumacza online polskiego języka migowego.
Przed wejściem do biura po prawej stronie jest ustawiony biletomat. Nie jest wyposażony w system dźwiękowy ani napisy Brailea.
Czytelnia akt mieści się 7 metrów za Biurem Obsługi Interesantów po prawej stronie. Po wejściu na wprost drzwi znajduje się jedno stanowisko obsługi.
Sekretariat Kuratorskiej Służby Sądowej dla dorosłych znajduje się na antresoli. Najlepiej skorzystać z pierwszej windy w holu głównym, drzwi sekretariatu znajdują się dokładnie naprzeciwko. Z drugiej windy kieruj się prosto dwa kroki a następnie w prawo około 10 metrów. Drzwi znajdują się po prawej stronie, jest to pierwsze pomieszczenie w korytarzu.
Sekretariat Kuratorskiej Służby Sądowej w sprawach rodzinnych mieści się na pierwszym piętrze. Z pierwszej windy kieruj się prosto dwa kroki a następnie w prawo około cztery kroki. Drzwi znajdują się po prawej stronie. Z drugiej windy kieruj się prosto dwa kroki a następnie w prawo około 10 metrów. Drzwi znajdują się po prawej stronie, jest to pierwsze pomieszczenie w tym korytarzu.
Od planu tyflograficznego kieruj się w prawo. Po obu stronach znajdują się drzwi do biur. Pokój inspektora znajduje się po prawej stronie w odległości około 10 metrów. Prowadzą do niego drewniane drzwi z numerem 158.
Od planu tyflograficznego kieruj się w prawo. Po obu stronach znajdują się drzwi do biur. Należy przejść do końca korytarza a następnie skręcić w prawo. Po około 2 krokach pokój oddziału kadr będzie po lewej stronie. Prowadzą do niego drewniane drzwi z numerem 131.
Od planu tyflograficznego kieruj się w prawo. Po obu stronach znajdują się drzwi do biur. Należy przejść do końca korytarza a następnie skręcić w prawo i znów dojść do końca. Do pomieszczeń Prezesa, Wiceprezesów, Dyrektora, Kierownika Oddziału Administracyjnego oraz Sali konferencyjnej prowadzą szklane drzwi z domofonem. Dzwonek jest po prawej stronie na wysokości około 1, 5 metra. Drzwi otwierają się na zewnątrz.
Do wszystkich sal rozpraw należy kierować się korytarzem w prawo od planu tyflograficznego. Sale będą po obu stronach korytarza, w przypadku parteru, drugiego i trzeciego piętra sale rozpraw znajdują się również za zakrętem korytarza. Ławki dla oczekujących na wywołanie spraw znajdują się po prawej stronie, za wyjątkiem parteru gdzie znajdują się po lewej stronie.
Sale rozpraw o numerach: P 21, P22, P 24, P, 36, P 37 P 39 znajdują się na parterze
Sale rozpraw o numerach:143, 160 i 163 znajdują się na pierwszym piętrze.
Sale rozpraw o numerach: 235,238,239,240,242,244,258,261,264 znajdują się na drugim piętrze.
Sale rozpraw o numerach:358,361,376,379,382 znajdują się na trzecim piętrze.
Sale rozpraw o numerach 448,450,457,472,475 znajdują się na czwartym piętrze
Sale rozpraw o numerach 538,539,540,554,555 znajdują się na piątym piętrze.
Należy przejść w prawą stronę od planu tyflograficznego korytarzem długości około 41 metrów. Po obu stronach znajdują się pomieszczenia służbowe.
Korytarz prowadzi do holu na planie dużego prostokąta o wymiarach około 4,5 metra szerokości i około 8 metrów długości. Dojdź do końca, skręć w prawo i idź dalej prosto. Po lewej stronie są wnęki okienne. Po prawej stronie znajduje się winda przeznaczona do użytku służbowego oraz dla osób korzystających z wózków. Obok windy znajdują się drzwi na klatkę schodową przeznaczoną do ewakuacji. Hol prowadzi do korytarza o długości około 21 metrów. Po prawej stronie znajdują się pomieszczenia służbowe, po lewej stronie znajdują się okna pod którymi ustawiliśmy ławki dla interesantów. Ostatnim pomieszczeniem po prawej stronie jest pokój przesłuchań o numerze A37. Dalej znajdują się pomieszczenia służbowe a następnie pomieszczenia należące do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy.
Po wejściu do sądu należy kierować się prosto, minąć hol główny, pomieszczenia biura obsługi interesantów oraz czytelni akt. Po około 16 metrach pokój badań o numerze P 38 będzie po prawej stronie.
Po wejściu do holu głównego, idź w stronę Biura Obsługi Interesantów. Za drugą windą po około trzech krokach skręć w korytarz w prawo. Toaleta jest na końcu korytarza. Toalety są wspólne dla Pań i Panów Drzwi otwierają się na zewnątrz.
Po prawej stronie po wejściu znajdują się dwie umywalki. Dozownik mydła jest po środku pomiędzy umywalkami, podajnik ręczników papierowych znajduje się na ścianie, po prawej stronie względem umywalki. Kierując się do kabin, należy minąć umywalki i skręcić w prawo. Są dwie kabiny. Toaleta jest po prawej stronie, podajnik papieru toaletowego znajduje się na ścianie po prawej stronie względem muszli, stojąc tyłem do niej.
Po wyjściu z windy numer dwa (położonej dalej od wejścia do sądu), obróć się w prawo i zrób 2 kroki do przodu znów obróć się w prawo. Do toalety masz na wprost na długość około 2,5 metra. Przejście jest bardzo wąskie, gdyż po lewej strony będzie ściana, a po prawej kolumna. Do toalety prowadzą wąskie drzwi. Toalety są zarówno dla Pań jak i Panów. Drzwi otwierają się na zewnątrz.
Po wejściu do toalety znajdziesz się w przedsionku z umywalką. Umywalka znajduje się po lewej stronie. Dozownik mydła znajduje się na tej samej ścianie co umywalka, po prawej stronie baterii. Podajnik ręczników papierowych znajduje się na ścianie po prawej stronie względem umywalki. Na wprost za przedsionkiem znajduje się pomieszczenie z dwoma kabinami toaletowymi. Drzwi do kabin znajdują się po lewej stronie. W obu kabinach po lewej znajduje się muszla. Podajnik papieru toaletowego znajduje się na ścianie po lewej stronie względem muszli, stojąc tyłem do niej.
Od planu tyflograficznego, a w przypadku parteru od holu głównego kieruj się korytarzem w prawą stronę. Toaleta jest po około 33 metrach po prawej stronie. Na każdym piętrze jest to ostatnie pomieszczenie zanim korytarz zacznie skręcać. Uważaj idąc wzdłuż ściany, gdyż również po prawej stronie są ustawione ławki dla oczekujących na wywołanie sprawy, za wyjątkiem parteru na którym ławki są usytuowane po lewej stronie. Drzwi otwierają się na zewnątrz.
Na wprost wejścia do pomieszczenia znajduje się przewijak dla dzieci (na piętrach piątym, trzecim, pierwszym i parterze). Muszla i umywalka znajdują się po lewej stronie od wejścia do kabiny. Podajnik papieru toaletowego znajduje się na ścianie po prawej stronie względem muszli, na wysokości około 1 metra za pochwytem. Po lewej stronie względem muszli znajduje się pochwyt. Po prawej stronie względem muszli znajduje się przycisk wzywania pomocy , sznurek do wzywania pomocy sięga podłogi. stronie Umywalka znajduje się po lewej stronie od wejścia, na wprost muszli. Dozownik mydła znajduje się nad umywalką po lewej stronie od baterii. Podajnik na ręcznik papierowy znajduje się na ścianie po prawej stronie względem umywalki.
Z każdego piętra możesz zejść na parter dwiema klatkami schodowymi. Pierwsza klatka prowadzi do holu głównego sądu. Jest to klatka otwarta, nie oddzielona drzwiami, schody są wachlarzowe, zwężające się do środka Druga klatka znajduje się na końcu korytarza, w mniejszym holu. Jest oddzielona drzwiami ewakuacyjnymi i jest przeznaczona do ewakuacji. Korzystając z tej klatki, należy po minięciu drzwi ewakuacyjnych kierować się w lewą stronę a następnie skręcić w korytarz również w lewą stronę, który doprowadzi do holu głównego sądu.
Z holu głównego sądu można wyjść drzwiami znajdującymi się na wprost schodów wachlarzowych. Wyjście jest od strony ulicy Parkingowej. Można również wyjść od strony ulicy Żurawiej. Z windy lub schodów wachlarzowych w holu głównym należ skręcić w lewo (stojąc plecami do windy lub schodów) i kierować się prosto do wyjścia.