Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie z siedzibą przy ul. Marszałkowskiej 82 w Warszawie na podstawie art. 131 § 2 Kodeksu postępowania karnego zawiadamia pokrzywdzonych w sprawie przeciwko oskarżonym Szymonowi Niemcowi, Mariuszowi Wrzesińskiemu oraz Krzysztofowi Listowskiemu, że w sprawie toczącej się aktualnie pod sygnaturą akt II K 1053/22 (sygnatura akt postępowania przygotowawczego PR 1.Ds.248.2021 – prowadzona przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście w Warszawie) odbędzie się posiedzenie w przedmiocie rozważenia umorzenia postępowania karnego w dniu:
22 stycznia 2025r. o godz. 10:00.
Posiedzenie odbywać się będzie w sali 242 w budynku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.
Do zawiadomienia dołączono treść pouczenia o uprawnieniach dla pokrzywdzonych.
Pouczenie dla Pokrzywdzonego
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie II Wydział Karny informuje, iż w niniejszej sprawie zachodzi możliwość złożenia przez oskarżonego / oskarżoną wniosku w trybie art. 387 § 1 k.p.k. o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie oskarżonemu / oskarżonej określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Zgodnie z treścią art. 387 § 2 k.p.k. wniosek oskarżonego /oskarżonej może być uwzględniony o ile pokrzywdzony nie sprzeciwi się temu. A nadto pokrzywdzony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 k.p.k.).
Pokrzywdzony, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może wytoczyć przeciw oskarżonemu / oskarżonej powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (art. 62 k.p.k.).
Za orzeczenie co do roszczeń majątkowych uważa się również orzeczenie nakładające obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz nawiązkę orzeczoną na rzecz pokrzywdzonego, jeżeli nadają się one do egzekucji w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego (art. 107 § 2 k.p.k.).