Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, VI Wydział Cywilny, w sprawie o sygn. VI Ns 295/24 z wniosku Action S.A. w Zamieniu o zezwolenie na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego, postanowieniem z dnia 17 maja 2024 r. zezwolił wnioskodawcy na złożenie do depozytu sądowego kwoty 790,10 zł (siedemset dziewięćdziesiąt złotych dziesięć groszy) tytułem spłaty wierzytelności SCSP Sp. z o.o. w Warszawie wynikającej z układu zawartego z wierzycielami Action S.A. w Zamieniu w postępowaniu sanacyjnym, zatwierdzonego prawomocnym postanowieniem z dnia 07 sierpnia 2020 r., wydanym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy (sygn. akt XVIII GRs 1/19 (d. X GRs 8/16), zastrzegając, że powyższy depozyt może być wydany uczestnikowi po okazaniu dokumentu tożsamości albo jego następcom prawnym po wykazaniu następstwa prawnego.
Jednocześnie Sąd wzywa SCSP Sp. z o.o. w Warszawie albo jej następców prawnych, aby zgłosili się w celu odbioru depozytu, pouczając o skutkach niepodjęcia depozytu wynikających z przepisów ustawy z dnia 18.10.2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów (Dz.U. Nr 208, poz. 1537 ze zm.), to jest o treści następujących przepisów:
art. 4 [termin do odbioru depozytu]
- Likwidacja niepodjętego depozytu z mocy prawa następuje w razie niepodjęcia depozytu przez uprawnionego, mimo upływu terminu do odbioru depozytu.
- Termin do odbioru depozytu wynosi 3 lata od dnia doręczenia wezwania do odbioru uprawnionemu lub wezwania, o którym mowa w art. 6 ust. 5.
art. 5 [likwidacja niepodjętego depozytu]
- Z chwilą likwidacji niepodjętego depozytu na Skarb Państwa przechodzą wszelkie korzyści i ciężary, jakie przyniósł od dnia, w którym znalazł się w dyspozycji przechowującego depozyt.
- Likwidacja niepodjętego depozytu nie uchyla skutków prawnych wynikających ze złożenia przedmiotu świadczenia do depozytu, określonych w odrębnych przepisach.
art. 6 [obowiązki przechowującego depozyt]
- Przechowujący depozyt jest obowiązany wezwać uprawnionego do odbioru depozytu w terminie, o którym mowa w art. 4 ust. 2, oraz pouczyć go o skutkach jego niepodjęcia.
- Wezwanie do odbioru depozytu powinno nastąpić niezwłocznie po jego złożeniu lub uzyskaniu wiadomości o wystąpieniu okoliczności, która umożliwia odebranie tego depozytu.
- W przypadku gdy nie jest znane miejsce zamieszkania lub siedziba uprawnionego, przechowujący depozyt występuje do organu prowadzącego właściwą ewidencję, rejestr lub zbiór danych o udzielenie informacji umożliwiających ustalenie tego miejsca.
- W przypadku gdy uprawniony nie jest znany albo nie jest możliwe ustalenie jego miejsca zamieszkania albo siedziby na podstawie ewidencji, rejestrów lub zbiorów danych, wezwanie do odbioru może nastąpić po upływie 3 lat od dnia złożenia przedmiotu do depozytu.
- W przypadku braku możliwości doręczenia wezwania do odbioru depozytu lub nieustalenia uprawnionego, przechowujący depozyt jest obowiązany dokonać wezwania poprzez jego wywieszenie na tablicy informacyjnej w swojej siedzibie na okres 6 miesięcy. Jeżeli szacunkowa wartość depozytu przekracza kwotę 5 000 zł, przechowujący depozyt zamieszcza również ogłoszenie w dzienniku poczytnym w danej miejscowości lub w Biuletynie Informacji Publicznej.